+421 918 642 008 novysedlak@unipark.sk kontakt

Tréninkové lanové a ferratové centrum

04/2019

Chystáte se na ferraty? Líbilo by se vám si je nanečisto vyzkoušet v reálných podmínkách, aktuálním počasí, větru i teplotě? Pro slovenského investora jsme navrhli venkovní ferratový trenažér, na kterém by si mohli návštěvníci potrénovat svou zručnost, potřebné dovednosti i překonat některé tatranské vrcholy.

Lanové a ferratové tréninkové centrum bylo navrženo pro konkrétní lokalitu ve výšce 2000 m.n.m., která představuje nástupní bod na Via ferratu. Pro atrakci byl zadavatelem vymezen zastřešený prostor pod budovou vrcholové stanice kabinkové lanové dráhy, jako nosná konstrukce byly určeny stávající ocelové sloupy vystavené horským povětrnostním vlivům.
Tréninkové centrum jsme navrhli jako okružní trasu se samojištěním, podobně jako je tomu na skutečných ferratách. Při tvorbě překážek jsme kladli důraz na dostatečnou náročnost, originalitu i celkovou atraktivitu: nástup tvoří mohutný betonový sloup s klasickými lezeckými chyty (Boulder), okolo kterého se návštěvníci dostávají do výšky na nástupní plošinu. Odtud pokračují překážkami Řetězový most, Propast, Hřebenovka, Kameny, Průlez, Most a Ferrata na Sestupový žebřík.
Horské prostředí nás inspirovalo k originálnímu výtvarnému pojetí a grafickému zpracování atrakce. Kromě stylizovaných zvířat, s nimiž se lezci na překážkách setkávají, zdolávají na trase i významné vrcholy Tater s jejich nadmořskou výškou.
Centrum je navrženo pro širokou skupinu uživatelů, přičemž hlavní cílovou skupinu tvoří rodiny se staršími dětmi. Díky svému charakteru i venkovnímu umístění by centrum mohlo velice dobře nasimulovat reálné podmínky, ve kterých by pak lezci nastupovali na Via ferratu v blízkém okolí.

ferratové centrum - skica
ferratové centrum - skica
ferratové centrum - skica
ferratové centrum - skica